Podstrona: Uroczysty jubileusz 50-lecia Wydziału Chemicznego / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Uroczysty jubileusz 50-lecia Wydziału Chemicznego

2018-06-24
Uroczysty jubileusz 50-lecia Wydziału Chemicznego

Pracownicy, studenci, naukowcy z zaprzyjaźnionych uczelni oraz zaproszeni goście świętowali w sobotę 23 czerwca jubileusz 50-lecia Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej. W czasie uroczystości nagrodzono osoby szczególnie zasłużone dla wydziału i wręczono tytuły profesorów honorowych.

Wydział Chemiczny powstał w 1968 r., w ramach istniejącej w Rzeszowie Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Studia rozpoczęło wówczas zaledwie 50 osób. Obecnie wydział to jedyne na Podkarpaciu nowoczesne centrum nauk chemicznych, specjalizujące się w chemii, technologii i inżynierii chemicznej, a od 15 lat, także chemii i technologii materiałów oraz w biotechnologii. Wydział kształci na poziomie studiów inżynierskich, magisterskich oraz doktoranckich. Organizuje też studia podyplomowe. Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej to ponad 5 tys. absolwentów, 110 pracowników, to także 80 firm, dla których wydział prowadzi badania.

Prof. dr hab. inż. Dorota Antos, dziekan Wydziału Chemicznego podkreśliła w czasie jubileuszu, że wydział może się poszczycić osiągnięciami, które dają mu pozycję jednego z najlepszych wydziałów na Podkarpaciu. - Obecnie kadrę naukową wydziału stanowi 10 prof. tytularnych, 19 doktorów habilitowanych, 31 adiunktów, 4 starszych wykładowców, 15 asystentówdodała prof. Antos.

Struktura, oferta dydaktyczna i badawcza wydziału ewoluowała w odpowiedzi na zmieniające się gospodarcze potrzeby regionu i kraju . Zaowocowało to uzyskaniem w 1999 roku pierwszych praw doktoryzowania w dyscyplinie technologia chemiczna. W 2007 roku wydział uzyskał kolejne prawa doktoryzowania w dyscyplinie inżynierii chemicznej. W 2013 roku wydział uzyskał prawa habilitowania. - Tym samym zyskaliśmy pełne prawa akademickie w zakresie kształcenia i prowadzenia badań naukowych mówiła prof. Antos.

Do końca 2017 r. 74 osoby uzyskały na Wydziale Chemicznym stopień doktora. Dotychczas Rada Wydziału pięciokrotnie nadała stopień doktora habilitowanego oraz przeprowadziła jedno postępowanie profesorskie.

Podczas jubileuszu wręczono zaszczytne wyróżnienia: tytuł profesora honorowego Politechniki Rzeszowskiej oraz medal Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej. Tytuł profesora honorowego otrzymali zasłużeni dla wydziału i uczelni naukowcy: prof. dr hab. inż. Henryk Galina, prof. dr hab. inż. Zdzisławi S. Hippe, prof. dr hab. Stanisław Kopacz oraz dr hab. inż. Mieczysław Kucharski. Medal Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej otrzymał Tadeusz Pietrasz, prezes zarządu ICN Polfa Rzeszów S.A., absolwent Wydziału Chemicznego.

Na jubileusz przybyli licznie zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele władz województwa podkarpackiego, członkowie Rady Gospodarczej Wydziału Chemicznego, absolwenci, pracownicy, pracownicy emerytowani i studenci Wydziału Chemicznego.

Prof. Małgorzata Witko, doktor honoris causa Politechniki Rzeszowskiej podkreśliła, że liczba 50 ma bardzo dobre konotacje. - Jest uznawana za liczbę miłą i to począwszy od matematyki aż po religię.  A przypisywanie jubileuszowi 50-lecia przymiotnika złoty, jest w przypadku chemii jak najbardziej właściwe. Bowiem z pewnością wydział, tak jak złoto nie raz opierał się i będzie opierał się wpływom różnych kwasów i mam nadzieję, że nie poddał się i nie podda się żadnym wymuszonym reakcjommówiła prof. Witko.

Życzyła też, by Wydział Chemiczny lśnił jak przystało na ten drogocenny kruszec, by wszyscy pracownicy, doktoranci i studenci postępowali według zaleceń Salomona, który powiedział „nabywaj mądrości, bo lepsza niż złoto i staraj się o roztropność, bo lepsza nad srebro”. - Życzę by wszyscy stosowali się w swoim postępowaniu złotym środkiem, by szukali kompromisu pomiędzy skrajnościami, które nas otaczają. Życzę by wszyscy mieli złote serce tożsame z uśmiechem na twarzy i serdecznym usposobieniem. Życzę byście Państwo pamiętali że czystego złota rdza się nie imadodała prof. Witko.

Jerzy Cypryś, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego przekazał gratulacje i podziękowania za 50 lat pracy i służby dla dobra nauki i dobra regionu. – To, że region i Polska tak intensywnie się rozwija to jest zasługa tego iż z pasją i sercem podchodzicie Państwo do swoich zadań. Chciałbym wszystkim osobom związanym z Wydziałem Chemicznym życzyć dalszych sukcesów i spełnienia marzeńpodkreślił przewodniczący sejmiku.

W trakcie drugiej części spotkania odbyła się sesja popularnonaukowa podczas której dr hab. inż. Tomasz Ruman, prof. PRz wygłosił wykład pt. „Obrazowanie spektometrią mas metodą przyszłości”, a dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prof. PRz, zaprezentował wykład pt. „Hybrydowe kompozyty polimerowe stosowane w technologiach szybkiego prototypowania”.

Oprawę muzyczną wydarzenia przygotował Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej, który odśpiewał pieśń „Gaude Mater Polonia” i hymn Politechniki Rzeszowskiej oraz Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Połoniny”, który widowiskowo zaprezentował się tanecznie i wokalnie (podczas uroczystej mszy świętej w klasztorze o. Dominikanów).

Po uroczystości goście mogli odwiedzić siedzibę Wydziału Chemicznego, gdzie miały miejsce pokazy chemiczne przygotowane przez pracowników wydziału i studentów należących do kół naukowych.