Podstrona: [VIDEO, FOTO] Euroavia rozpoczyna walkę na zawodach Air Cargo Challenge w Zagrzebiu / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2017-08-04 , red.  Artur Polakiewicz

Obecnie studenci z rzeszowskiego Koła Euroavii pracują nad innowacyjnym samolotem udźwigowym, z którym już 8. sierpnia rozpoczną walkę na zawodach Air Cargo Challenge w Zagrzebiu, Chorwacja. Celem zawodów jest zaprojektowanie, zoptymalizowanie i zbudowanie samolotu, zdolnego unieść jak największy ciężar (metalowe sztabki) oraz pokonać dziesięć stumetrowych odcinków w jak najkrótszym czasie. Przez organizatorów został narzucony silnik i śmigło, samolot będzie musiał wznieść się po rozbiegu wynoszącym maksymalnie 60m, a po złożeniu model musi mieścić się do określonej wymiarami skrzyni (1x 0,5x 0,4m). Reszta zależy już od kreatywności, wiedzy i pomysłu studentów.

Samolot drużyny z Euroavii to innowacyjna konstrukcja, wykonana jest w całości z materiałów kompozytowych, zwanych „materiałami przyszłości” -z włókna węglowego. Udźwigowiec ma 5,2m rozpiętości i ok. 3m długości, a zakładany podniesiony ciężar pozwala myśleć o walce o najwyższe lokaty. Jak zapewniają studenci jest to najbardziej zaawansowana technologicznie konstrukcja w historii rzeszowskiej Euroavii. Projekt wymaga od uczestników doświadczenia w budowie udźwigowców oraz pracy z materiałami kompozytowymi. Niestety najnowsze technologie i innowacyjność pociągają za sobą też wysoki koszt projektu, jednak studenci z optymizmem patrzą w przyszłość. Pierwsze loty pionierskiego samolotu już od kilku dni odbywają się na lotnisku w Krośnie.

Trzymamy kciuki i życzymy kolejnego sukcesu!