Podstrona: [VIDEO] 10. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy na Politechnice Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2019-03-28

8 czerwca na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się 10. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy. To cykliczna impreza, której celem jest popularyzacja nauki i techniki w formie rodzinnego pikniku i plenerowej zabawy dla wszystkich małych i dużych odkrywców. Politechnika Rzeszowska jest głównym partnerem merytorycznym tego wydarzenia.

Piknik odbędzie się w godzinach 11.00-18.00 przed budynkiem V Politechniki Rzeszowskiej. Na zwiedzających czekać będą cztery strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii.

Zaplanowano interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, wzornictwa przemysłowego, awioniki, logistyki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii. Nie zabraknie też wysokich napięć, pokazów transformatorów Tesli, widowiskowych pojedynków wojów, zbrojnych czasów krucjat i rycerstwa epoki Grunwaldu. Dorobek naukowy i popularnonaukowy, projektowy i konstrukcyjny zaprezentuje 20 kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej oraz koła naukowe działające w szkołach  podstawowych i  średnich.

Będzie można spotkać się ze sztuką - malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką, ceramiką i muzyką, a także odbyć sentymentalną podróż do przeszłości w klimacie PRL-u.

Atrakcją pikniku będzie również ruchowa makieta kolei w skali H0 służąca do nauki prowadzenia pociągów i sterowania ruchem kolejowym. Stowarzyszenie Miłośników Kolei z Katowic  oraz Technikum Transportowe nr 4 z Sosnowca wyeksponują makietę w holu budynku V.

Przedsięwzięcie co roku cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Rzeszowa i regionu. Przez teren pikniku przewija się szacunkowo kilka tysięcy osób.

- Nasz projekt to już znane w kraju wydarzenie, które popularyzuje wiedzę naukową. Biorąc pod uwagę zainteresowanie jakie wygenerowały dotychczasowe edycje Dnia Odkrywców oraz ogromną frekwencję wśród odwiedzających, możemy śmiało mówić o olbrzymim potencjale medialnym i promocyjnym – zaznacza Marlena Proszak, dyrektor firmy POLIMEDIA.

Organizatorem 10. edycji Dnia Odkrywców jest firma POLIMEDIA i Stowarzyszenie ArsScientia. Głównym Partnerem Merytorycznym jest Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Podkarpackie Kuratorium Oświaty, Polska Agencja Kosmiczna oraz Discovery Science.

Więcej na www.dzienodkrywcow.pl oraz facebooku.