Podstrona: [VIDEO] Legendary Rover Team zbiera pieniądze na udział w zawodach University Rover Challenge / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2018-02-08

Zespół Legendary Rover Team, twórca najnowszego analogu łazika LEGENDARY VI, walczy o udział w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge. Ruszyła zbiórka pieniędzy na portalu polakpotrafi.pl., potrzeba 165 000 zł.

Grupa studentów z trzech wydziałów Politechniki Rzeszowskiej: Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, Wydziału Elektrotechniki i Informatyki oraz Wydziału Chemicznego, wspólnie buduje analog łazika marsjańskiego. Ich celem jest udział w prestiżowych zawodach łazików marsjańskich - University Rover Challenge, odbywających się na terenie ośrodka Mars Desert Research Station w Utah.

Tegoroczny model znacznie różni się od poprzedników. – Charakteryzuje  go autonomiczność, nasz łazik potrafi samodzielnie wykrywać i omijać przeszkody, a także podążać do celu według wejściowych punktów geolokalizacyjnych. Przeszukuje też teren w poszukiwaniu przedmiotów – tłumaczy Patryk Figiel, student IV roku lotnictwa i kosmonautyki.

Nowy łazik posiada 5 kamer, cztery z nich zapewniają odpowiednią widoczność dla operatora, jedna służy do analizy obrazu przetwarzanego przez komputer. Wyposażony jest w innowacyjny projekt kół, pełniących również funkcję integralnego amortyzatora. Skonstruowano nową konstrukcję ramy zabezpieczającej, moduły i sensory nadające kształt całemu pojazdowi.

– Łazik Legendary Rover Teamu to także mobilne laboratorium badawcze przystosowane do realizacji wymagających testów – mówi Monika Pichla, studentka V roku biotechnologii.– Wszystkie cechy analogu łazika stanowią dla nas solidną bazę i furtkę do wielkiego świata organizacji The Mars Society – tłumaczy Monika Pichla.

Głównym celem The Mars Society jest eksploracja zagadnień politycznych, kulturalnych, naukowych krążących wokół kwestii zasiedlania Marsa i nauk sfery kosmicznej. Zadanie to ma być osiągnięte poprzez prowadzenie prac badawczych i eksperymentów oraz budowanie prototypów łazików i pojazdów marsjańskich dla ludzi. Członkami organizacji są specjaliści z dziedziny astronautyki (w tym inżynierowie z NASA), naukowcy, filmowcy (np. James Cameron) oraz entuzjaści wizji obecności człowieka na czerwonej planecie”.

Załoga marzy by w przyszłości ich rozwiązania konstrukcyjne zostały wykorzystane w innych obszarach nauki czy przemysłu, np. zbrojeniowego jako łazik saperski.

Legendary Rover Team liczy na wygraną w tegorocznych zawodach - pomóżmy im w tym przedsięwzięciu! Zbiórka trwa do 29 marca br. na: https://polakpotrafi.pl/projekt/legendary.