Podstrona: [VIDEO] V Międzynarodowe Zawody Robotów ROBO~motion / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

[VIDEO] V Międzynarodowe Zawody Robotów ROBO~motion

2018-05-17
[VIDEO] V  Międzynarodowe Zawody Robotów ROBO~motion

Ekscytujące walki robotów sumo, przejazdy wyścigowych robotów podążających po linii czy niekonwencjonalne konstrukcje w kategorii Freestyle – między innymi takie atrakcje będzie można zobaczyć podczas V edycji Międzynarodowych Zawodów Robotów ROBO~motion, które 19 maja odbędą się na terenie Politechniki Rzeszowskiej.

Organizatorami V Międzynarodowych Zawodów Robotów ROBO~motion jest Koło Naukowe Automatyków i Robotyków ROBO działające w Katedrze Informatyki i Automatyki, na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej.

W zmaganiach konstruktorów z całej Polski udział biorą głównie studenci, którzy rozwijają swoje umiejętności w kołach naukowych przy uczelniach. Duża grupę stanowią również uczestnicy ze szkół średnich oraz osoby już po studiach.

- W zawodach weźmie udział ponad 60 zawodników reprezentujących większość uczelni technicznych w Polsce, a także młodszych uczestników ze szkół średnich. Spodziewamy się, że w zawodach łącznie wystartuje ponad 100 robotów – informuje mgr inż. Grzegorz Piecuch, Project Manager zawodów, asystent w Katedrze Informatyki i Automatyki PRz.

Roboty skonstruowane przez zawodników z Polski i zagranicy będą rywalizowały w 12 różnych konkurencjach. - Główną zasadą jest to, że robot musi być całkowicie autonomiczny. Nie może kontaktować się z zawodnikiem podczas walk czy przejazdów na czas i nie może być również w jakikolwiek sposób zdalnie sterowany – tłumaczy Grzegorz Piecuch.

Największe emocje wśród uczestników i publiczności budzi trasa z przeszkodami. - Konkurencja z przeszkodami wymaga od zawodników przygotowania robotów potrafiących trochę więcej niż sama jazda po wyznaczonej trasie. Robot na swojej drodze ma do pokonania tunel, przeszkodę, skrzyżowania, będzie też musiał poradzić  sobie z nagłą przerwą w wyznaczonej trasie – dodaje G. Piecuch.

W V Międzynarodowych Zawodach Robotów ROBO~motion konstruktorzy będą rywalizować w 12 konkurencjach,  m.in. w:

oacnpmbldkcpohmj.png

Zawody ROBO~motion, odbędą się 19 maja w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym PRz (bud. V, al. Powstańców Warszawy 12 ). Na pierwszym piętrze będzie specjalna strefa dla dzieci, w której odbywać się będą warsztaty i konkursy związane z robotyką. Atrakcje zapewniają Fundacja Imperium Techniki im. Nikoli Tesli oraz Dolina Robotów. Dzieci będą mogły przeżyć niezapomniane emocje. Ich poczynania będzie komentował profesjonalny komentator. Bezpłatne warsztaty odbywać się od godz. 10:00 do 15:00.

Wstęp na ROBO~motion jest bezpłatny.