Podstrona: [VIDEO] Wiktor Niedzicki gościem specjalnym 10. Dnia Odkrywców / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

[VIDEO] Wiktor Niedzicki gościem specjalnym 10. Dnia Odkrywców

2019-05-08
[VIDEO] Wiktor Niedzicki gościem specjalnym 10. Dnia Odkrywców

Gościem specjalnym 10. edycji Dnia Odkrywców-Interaktywnego Pikniku Wiedzy będzie Wiktor Niedzicki. Popularyzator nauki, dziennikarz i prezenter tym razem opowie o historii brudu.  Spotkanie odbędzie się 8 czerwca o godz. 14:30 w auli V-1 w budynku V Politechniki Rzeszowskiej przy ul. Powstańców Warszawy 12.

Podczas wykładu pt. „Historia brudu” Wiktor Niedzicki odpowie na pytanie: myć się, czy nie myć? Zdradzi, w jakich miejscach w domu jest najwięcej brudu, jak i czym myli się ludzie przed wiekami, wskaże też różnice między mydłem używanym w starożytności, a tym stosowanym obecnie oraz mydłem w płynie.

Znany popularyzator nauki przybliży historię mycia i osiągnięcia nauki w tej dziedzinie. Przedstawi wynalazki i rozwiązania techniczne, niezbędne do tego, aby dbać o czystość. Opowie o polskich królach, którzy kąpali się często, wyjaśni dlaczego śmierdział dwór w Wersalu, odpowie też na pytanie czy Ignaz Semmelwais musiał umrzeć w domu i skąd wziął się prysznic. Na koniec naukowiec zajmie się dbałością o czystość, czyli bardzo ważną dziedziną gospodarki.

Uczestnicy spotkania otrzymają upominki – mydełka glicerynowe wykonane przez uczennicę jednej z rzeszowskich szkół. Wstęp na wykład jest bezpłatny.

W ramach 10. edycji Dnia Odkrywców-Interaktywnego Pikniku Wiedzy od godziny 11-18  na terenie przed głównym budynkiem Politechniki Rzeszowskiej zaplanowano interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, wzornictwa przemysłowego, awioniki, logistyki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii. Nie zabraknie też wysokich napięć, pokazów transformatorów Tesli, widowiskowych pojedynków wojów, zbrojnych czasów krucjat i rycerstwa epoki Grunwaldu.

Będzie można odwiedzić 4 strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii.  - Swoje osiągnięcia zaprezentuje ponad 300 uczestników z różnych instytucji działających w temacie popularyzacji nauki i techniki w tym 20 kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej. Gośćmi będą również koła naukowe Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Warszawskiej - mówi Marlena Proszak, dyrektor firmy POLIMEDIA.

W holu budynku V PRz nie lada gratką dla sympatyków modelarstwa będzie wystawa "Świat w miniaturze". Będzie można również sprawdzić na czym polega kuchnia molekularna czyli połączenie gastronomii z nauką. Zobaczyć jak przebiega proces przygotowywania wyjątkowych potraw przy użyciu technik i sprzętów dawniej wykorzystywanych raczej przez naukowców niż kucharzy.

Zapraszamy! Wstęp wolny a wszystkie atrakcje dostępne tradycyjnie - nieodpłatnie.

Więcej na https://www.facebook.com/piknikwiedzydzienodkrywcow/

Organizatorem 10. edycji Dnia Odkrywców jest firma POLIMEDIA i Stowarzyszenie ArsScientia. Głównym Partnerem Merytorycznym jest Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Podkarpackie Kuratorium Oświaty oraz Polska Agencja Kosmiczna.