Podstrona: [VIDEO] Wstąp w szeregi Legii Akademickiej! / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

[VIDEO] Wstąp w szeregi Legii Akademickiej!

2017-10-31
[VIDEO] Wstąp w szeregi Legii Akademickiej!

Legia Akademicka to ochotnicze szkolenie wojskowe studentów, organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Program został uruchomiony w tym roku akademickim jako projekt pilotażowy. Mogą do niego dołączyć również studenci Politechniki Rzeszowskiej. Wystarczy zadeklarować swój udział w szkoleniu do 9 listopada w dziekanatach wydziałów (wniosek). Do akcji zbierania deklaracji włącza się również Samorząd Studencki.

Szkolenie będzie się dzieliło na cześć teoretyczną i praktyczną. Część teoretyczna obejmuje przedmioty z  zakresu obronności i wiedzy wojskowej. Zajęcia na Politechnice Rzeszowskiej odbędą się w formie wykładów.

Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik po złożeniu wniosku do organów wojskowych otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe – część praktyczną programu. Będzie on realizowany w wytypowanych jednostkach wojskowych, jednostkach szkolnictwa wojskowego oraz ośrodkach szkoleniowych wojska w okresie wakacji. Szkolenie zostanie zakończone egzaminem i złożeniem przysięgi.

Legia Akademicka – to ochotnicza formacja wojskowa powołana 11 listopada 1918 roku, której szeregi zasilała młodzież z warszawskich uczelni. Przekształcona w organizację przysposobienia wojskowego (1929) została reaktywowana po 1989 jako stowarzyszenie.