Podstrona: VII Podkarpackie Seminarium Spawalnicze / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

VII Podkarpackie Seminarium Spawalnicze

2024-07-02 , red.  Magdalena Lenik, Marta Jagiełowicz
VII Podkarpackie Seminarium Spawalnicze,

Na Politechnice Rzeszowskiej odbyło się VII Podkarpackie Seminarium Spawalnicze. Wydarzenie poświęcone było nowoczesnym procesom spawalniczym, automatyzacji i robotyzacji spawania, informatyzacji i zarządzania danymi spawalniczymi, ekologii w spawalnictwie oraz wydajności i bezpieczeństwa pracy spawaczy. Seminarium zostało zorganizowane przez Katedrę Odlewnictwa i Spawalnictwa Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa.

VII Podkarpackie Seminarium Spawalnicze otworzył prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp w towarzystwie dziekana Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa dr. hab. inż. Adama Marcińca, prof. PRz, koordynatora Komitetu Organizacyjnego  wydarzenia prof. dr. hab. inż. Antoniego Władysława Orłowicza oraz kierownika Katedry Odlewnictwa i Spawalnictwa dr. hab. inż. Marka Mroza, prof. PRz

Tematyka wygłoszonych referatów

Podczas seminarium wygłoszono 13 referatów prezentujących zagadnienia: „Systemy odciągu dymów spawalniczych ABICOR BINZEL – przykłady wdrożeń”, ABICOR BINZEL Technika Spawalnicza Sp. z o.o., „Roboty współpracujące i tradycyjne roboty przemysłowe w procesie spawania”, FANUC Polska Sp. z o.o., „Produkcja spawalnicza pod kontrolą – portfolio produktów Fronius Weld Cube w zarządzaniu danymi spawalniczymi”, FRONIUS Polska Sp. z o.o., „Innowacyjne procesy spawania w kontekście redukcji emisji dymów oraz odprysków spawalniczych w metodzie MAG na bazie innowacyjnego źródła prądu spawania Warrior EDGE 500 DX”, ESAB Polska Sp. z o.o., „Wykorzystanie robotów w procesach spawalniczych: Innowacje. Wyzwania i Perspektywy”, RYWAL-RHC Sp. z o.o., „Rozwój nowoczesnych metod programowania robotów spawalniczych: od precyzji do efektywności”, Mechanic System Sp. z o.o., „S.A.T. System - bezpieczeństwo dla wszystkich”, Messer Cutting System Polska Sp. z o.o., „Wzrost efektywności pracy spawacza – studia przypadków”, TOMSYSTEM Sp. z o.o., „Cloos – niezastąpione systemy wyszukiwania i śledzenia spoiny”, CLOOS-Polska Sp. z o.o., „Nowoczesne źródła do cięcia plazmą”, Thermacut – Poland Sp. z o.o., „Indywidualne podejście do ochrony spawacza”, 3M Poland Sp. z o.o., „Spawanie zrobotyzowane w branży rolniczej – studium przypadku”, YASKAWA Polska Sp. z o.o., „Instalacje gazów osłonowych ", Messer Polska Sp. z o.o.

Pierwszą część obrad prowadzili dr hab. inż. Zenon Opiekun, prof. PRz i dr inż. Bogdan Kupiec, a kolejną prof. dr hab. inż. Antoni W. Orłowicz, dr hab. inż. Marek Mróz, prof. PRz oraz dr hab. inż. Andrzej Trytek, prof. PRz.

W seminarium udział wzięło 230 osób z 70 firm branży spawalniczej z całej Polski. Wydarzeniu towarzyszyły minitargi wystawiennicze, podczas których uczestnicy mogli zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami i rozwiązaniami technologicznymi stosowanymi w spawalnictwie. Wiele firm przygotowało specjalistyczne stoiska, na których odbyły się również konkursy weryfikujące umiejętności spawalnicze uczestników spotkania.

O randze i konieczności organizacji tego typu spotkań w przyszłości świadczą przychylne opinie uczestników seminarium, którzy podkreślając wzorową jego organizację, deklarowali udział w kolejnej przyszłorocznej edycji wydarzenia.

Patronat medialny

Patronami medialnymi seminarium byli „Przegląd Spawalnictwa” oraz Szkoła Jakości.