Podstrona: Warsztaty na temat dotacji celowej z Ministerstwa Infrastruktury / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Warsztaty na temat dotacji celowej z Ministerstwa Infrastruktury

2024-05-24 , red.  Arkadiusz Rzucidło, Marta Jagiełowicz
Akademicki Ośrodek Szybowcowy w Bezmiechowej,

W Akademickim Ośrodku Szybowcowym Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli polskich uczelni kształcących na kierunkach związanych z lotnictwem oraz Ministerstwa Infrastruktury. Spotkanie było okazją do dyskusji na temat dobrych praktyk, w tym pozyskania wiedzy o procesie wydatkowania i rozporządzania ministerialnymi środkami kwalifikowanymi oraz wymianą doświadczeń w tym zakresie. Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.

Warsztaty były okazją do integracji środowisk uczelnianych w kontekście konsultacji działań związanych ze szkoleniem pilotów i mechaników z Departamentem Lotnictwa Ministerstwa Infrastruktury. Kształcenie lotnicze na uczelniach państwowych: Politechnice Rzeszowskiej, Politechnice Poznańskiej i Politechnice Śląskiej, w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie i Lotniczej Akademii Wojskowej są wspierane dotacją celową z Ministerstwa Infrastruktury. Niezwykle ważne są więc działania zmierzające do precyzyjnego dokumentowania wykorzystania środków finansowych na ten cel. Prowadzone rozmowy dotyczyły również przyszłych strategii i planów oraz bieżących problemów i sposobów radzenia sobie z nimi w środowiskach uczelnianych.

Przyjazd do AOS Bezmiechowa poprzedziła wizyta w Ośrodku Kształcenia Lotniczego. Goście mieli okazję zobaczyć flotę powietrzną Politechniki Rzeszowskiej, symulatory oraz infrastrukturę lotniskową. Nie trudno się jednak domyślić, że to klimat Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Bezmiechowa zachwycił uczestników warsztatów, co zresztą było wielokrotnie przez nich podkreślane.

Warsztaty według uczestników były bardzo potrzebną aktywnością. Oprócz wrażeń estetycznych, jakie zapewnia pobyt w AOS Bezmiechowa, wypracowano ciekawe plany dotyczące współpracy ośrodków, a także perspektywę pozyskania dodatkowych finansów na szkolenia lotnicze. Spotkanie podsumowano planami synergii działań uczelni przy wsparciu Departamentu Lotnictwa.