Podstrona: Wirtualny Dzień na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Wirtualny Dzień na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli

2018-02-22
Wirtualny Dzień na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli

Wirtualny Dzień miał na celu zapoznanie przyszłych kandydatów na studia, studentów oraz przedstawicieli przemysłu z najnowszymi technologiami i produktami na rynku. Swoje produkty i rozwiązania technologiczne zaprezentowały firmy ESI-Polska oraz Abicor-Binzel. Uczestnicy wydarzenia mieli niepowtarzalną okazję do obserwacji i samodzielnego wypróbowania prezentowanych urządzeń i systemów.

- Nie chcemy zostać na etapie rysunku 3D, ale wejść w wirtualny świat komputerowy, przybliżyć zainteresowanym najnowsze osiągnięcia techniki przemysłu firm informatycznych, które aplikują swoje programy i systemy do nauki i pracy w przemyśle - mówi dr hab. inż. Andrzej Trytek, prof. PRz prodziekan ds. nauki WMT.

Podczas spotkania firmy ESI-Polska oraz Abicor-Binzel zaprezentowały najnowocześniejsze rozwiązania i usługi z zakresu wirtualnego wspomagania projektowania i wirtualnego spawania.

Frima Abicor-Binzel zajmuje się wirtualnym spawaniem, czyli odwzorowaniem rzeczywistych warunków, które panują podczas spawania w świecie wirtualnym. – Używanie takiego sprzętu ułatwia proces nauczania spawania, czy wyuczenia pewnych nawyków, które przenosi się na rzeczywisty sprzęt. Dzięki niemu łatwiej jest się nauczyć i pracować na rzeczywistym sprzęcie – wyjaśnia prodziekan Trytek.

Firma ESI-Polska specjalizuje się w wizualizacji wirtualnej pracy maszyn i urządzeń oraz całych systemów produkcyjnych. – To umożliwia zaprojektowanie całej linii technologicznej i w rzeczywistości wirtualnej pozwala na operowanie maszynami. Możemy sprawdzić czy dane maszyny są ergonomiczne, poprawne technologicznie i technicznie do pracy – tłumaczy prodziekan Trytek.

W spotkaniu wzięłi udział studenci PRz z Wietnamu, oraz grupa uczniów i nauczycieli ze szkół średnich z krajów Unii Europejskiej, którzy zapoznali się z programem nauczania m.in. polskich szkół średnich, odwiedzili laboratoria, WMT i zobaczyli z bliska nowinki technologiczne.