Podstrona: Wizyta koordynatora Alliance Française na Politechnice Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Wizyta koordynatora Alliance Française na Politechnice Rzeszowskiej

2021-10-29 , red.  Edyta Ptaszek, Aneta Sondej
Od lewej A. Mas, L. Wyrzykowski i prof. PRz A. Burghardt,

Próba reaktywacji ośrodka Alliance Française w Rzeszowie była powodem wizyty na naszej uczelni koordynatora Alliance Francaise w Polsce i dyrektora Alliance Française w Łodzi Aurelien Mas oraz inicjatorki projektu Laetizii Wyrzykowski. W spotkaniu uczestniczyli prodziekan ds. rozwoju Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa dr hab. inż. Andrzej Burghardt, prof. PRz, zastępca dyrektora Centrum Języków Obcych mgr Aneta Sondej oraz kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej mgr Edyta Ptaszek.

Rozmowy dotyczyły analizy zainteresowania językiem francuskim osób ze środowiska akademickiego i otoczenia społeczno-gospodarczego, które mogłoby stanowić grupę docelową zainteresowaną nauką tego języka. Wieloletnia działalność ośrodka Alliance Francaise przy Politechnice Rzeszowskiej bardzo przyczyniła się do popularyzacji języka francuskiego i kultury frankofońskiej w naszym regionie.

Oferta CJO

W ofercie kształcenia w ramach lektoratów językowych studenci Politechniki Rzeszowskiej mają do wyboru cztery języki obce, w tym język francuski. W Centrum Języków Obcych można przystąpić do egzaminu i uzyskać międzynarodowy certyfikat poświadczający znajomość języka francuskiego na odpowiednim poziomie. CJO jest centrum egzaminacyjnym DELF od 1997 r. DELF (Diplôme d'études en langue française) i DALF (Diplôme approfondi de langue française) są oficjalnymi, międzynarodowymi certyfikatami językowymi, potwierdzającymi znajomość języka francuskiego przez osoby, dla których język ten nie jest ojczystym.

Egzaminy DELF/DALF są dostosowane do norm europejskich wyznaczonych przez Radę Europy w Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego. Egzaminy te można zdawać niezależnie od siebie, w dowolnym kraju i w dowolnym czasie. Zdawać je mogą wszyscy, którzy pragną potwierdzić swoją znajomość języka francuskiego zarówno do celów prywatnych, jak i zawodowych.

Egzamin DELF/DALF składa się z sześciu odrębnych egzaminów, które można zdawać niezależnie jeden od drugiego. Każdy zdany egzamin stanowi podstawę do uzyskania oddzielnego dyplomu. Odpowiadają one sześciu poziomom Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Więcej informacji o egzaminach międzynarodowych można uzyskać na stronie CJO: https://cjo.prz.edu.pl/egzaminy-miedzynarodowe