Podstrona: Obchody Święta 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Obchody Święta 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

2019-07-26
Obchody Święta 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

26 lipca na rzeszowskim rynku odbyły się obchody Święta 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Politechnikę Rzeszowską reprezentował prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik, Prorektor ds. nauki.

Święto zostało ustanowione przez Ministra Obrony Narodowej w rocznicę dnia rozpoczęcia „Akcji Burza” na Podkarpaciu. Uroczystości rozpoczęły się mszą w Kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie. Asystę honorową z repliką sztandaru bojowego żołnierzy AK Inspektoratu Rzeszowskiego wystawiła 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego. Wydarzeniu towarzyszył piknik i wiele innych atrakcji takich jak pokaz sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu 3 PBOT. Zaprezentowała się również sekcja lekkiej piechoty, tak zwana „Wspaniała dwunastka”.

- Od czerwca 2017 r. realizujemy porozumienie podpisane z 3. Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej. W ramach umowy między innymi wspieramy pozyskiwanie kandydatów do służby. Wielu naszych studentów to żołnierze WOT-u. Warto również dodać, że Politechnika Rzeszowska w roku akademickim 2018/19 zajęła drugie miejsce w kraju, jeśli chodzi o liczbę studentów, którzy zgłosili się do programu "Legia Akademicka" - komentuje prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik.

Obecnie w WOT służbę pełni 20 500 żołnierzy, w tym 17 400 ochotników oraz 3 100 żołnierzy zawodowych. W podkarpackiej brygadzie służbę pełni prawie 3,5 tys. żołnierzy. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.