Podstrona: Wręczono tytuły Profesorów Honorowych / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Wręczono tytuły Profesorów Honorowych

2018-05-16
kategoria: Nauka, Wydarzenia
Wręczono tytuły Profesorów Honorowych

Politechnika Rzeszowska ma nowych Profesorów Honorowych. Tytuły te odebrali prof. dr. hab. inż. Henryk Kopecki oraz prof. dr. hab. inż. Jerzy Łunarski. Tytuł Profesora Honorowego Politechniki Rzeszowskiej otrzymał też zmarły niedawno prof. dr hab. inż. Wiesław Żylski.

W czasie uroczystego posiedzenia Rady Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz wręczono tytuły Profesorów Honorowych, które Senat uczelni przyznał w marcu 2017 r. Tytuły Profesorów Honorowych wręczył rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik oraz dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp. W imieniu zmarłego w kwietniu prof. Wiesława Żylskiego tytuł odebrał prof. dr hab. inż. Zenon Hendzel.

Rektor prof. Tadeusz Markowski podkreślał zasługi Profesorów Honorowych dla Politechniki Rzeszowskiej.

Wszyscy trzej Profesorowie bardzo aktywnie uczestniczyli i wspierali wszechstronne działania, które doprowadziły do powstania Politechniki Rzeszowskiej a w dłuższej perspektywie pozwoliły jej uzyskać status Uniwersytetu Technicznego. Dzisiejsza uroczystość jest okazją do przypomnienia i docenienia dorobku wybitnych profesorów – mówił prof. Markowski.

Prof. dr hab. inż. Henryk Kopecki jest autorem lub współautorem 130 recenzowanych publikacji oraz czterech monografii, wypromował 15 doktorów nauk technicznych. W trakcie pracy pełnił funkcję prodziekana Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, dyrektora Instytutu Lotnictwa oraz kierownika katedry. Był szczególnie zaangażowany w tworzenie kierunku studiów lotniczych, w tym nieistniejącej wówczas w strukturach polskiego szkolnictwa wyższego specjalności – pilotaż.

Prof. dr hab. inż. Jerzy Łunarski jest autorem ponad 300 recenzowanych publikacji oraz 22 podręczników akademickich, wypromował 13 doktorów nauk technicznych. Pełnił funkcję prodziekana Wydziału oraz kierownika katedry. Zainicjował na Politechnice Rzeszowskiej kształcenie i badania z zakresu inżynierii produkcji, a w szczególności zarządzania jakością.

Prof. dr hab. inż. Wiesław Żylski był autorem 120 recenzowanych publikacji naukowych oraz sześciu monografii, wypromował trzech doktorów nauk technicznych. Wiele lat pełnił funkcję prodziekana Wydziału, był także kierownikiem zakładu. Był inicjatorem utworzenia pierwszych Studiów Doktoranckich na Politechnice Rzeszowskiej oraz współtwórcą nowych wówczas kierunków kształcenia: Automatyki i Robotyki oraz Mechatroniki.

Podczas uroczystości odbyło się prawykonanie hymnu Politechniki Rzeszowskiej pt. "Leć do gwiazd", w wykonaniu Chóru Akademickiego PRz. Autorem muzyki jest Lidia Chalińska, tekstu Marta Kwiecień.