Podstrona: Wysokie miejsce Politechniki Rzeszowskiej w rankingu Webometrics / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Wysokie miejsce Politechniki Rzeszowskiej w rankingu Webometrics

2021-02-15 , red.  Anna Worosz
Wysokie miejsce Politechniki Rzeszowskiej w rankingu Webometrics

Politechnika Rzeszowska zajęła 898. miejsce na świecie, 375. w Europie i 10. w Polsce w najnowszym zestawieniu „Web of Universities”, które prezentuje najbardziej widoczne uczelnie w Internecie. W rankingu sklasyfikowano blisko 12 tysięcy szkół wyższych z całego świata, w tym ponad 380 z Polski.

Webometryczny ranking uniwersytetów świata powstał z inicjatywy Cybermetrics Lab, grupy badawczej z hiszpańskiej Naczelnej Rady Badań Naukowych. Jego celem jest zwiększenie obecności instytucji akademickich i badawczych w Internecie oraz promowanie otwartego dostępu do publikacji wyników naukowych. Od 2004 r. co pół roku Cybermertics Lab publikuje wyniki badań naukowych, które prezentują wiarygodne informacje na temat obecności uniwersytetów w sieci.

Każda uczelnia jest klasyfikowana w kilku rankingach, w zależności od położenia geograficznego. Wskazuje się w nich pozycję uniwersytetu na tle świata, kontynentu, regionu i kraju. Ranking tworzony jest na podstawie złożonego wskaźnika, który bada treści opublikowane w Internecie. Pod uwagę brane są cztery wskaźniki: Presence – uwzględniający rozmiar (liczbę stron) w domenie internetowej danej instytucji, Visibility – oceniający udział zewnętrznych stron internetowych, które odsyłają do strony głównej instytucji, Transparency/Openness – uwzględniający liczbę cytowań stu najlepszych autorów (z wyłączeniem pięciu pierwszych) na podstawie Google Scholar Citations, Excellence/Scholar – analizujący liczbę artykułów wśród 10% najczęściej cytowanych na podstawie danych gromadzonych przez Scimago, a pod uwagę brane są artykuły nawiązujące do jednej z 26 dyscyplin naukowych.

Polskie uczelnie (pierwsza dziesiątka) zajęły następujące miejsca w ogólnym zestawieniu:

1. Uniwersytet Jagielloński – 321,
  2. Uniwersytet Warszawski – 321,
  3. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – 429,
  4. Politechnika Warszawska – 512,
  5. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 557,
  6. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – 661,
  7. Politechnika Poznańska – 723,
  8. Uniwersytet Wrocławski – 754,
  9. Politechnika Śląska – 842,
  10. Politechnika Rzeszowska – 898.

Szczegóły można znaleźć na stronie: http://webometrics.info/en/world.