Podstrona: Wystawa Filatelistyczna „Nauka – Technika – Przemysł. Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2022-10-05 , red.  Adam Masłoń
Uroczyste otwarcie wystawy przez prof. Piotra Koszelnika i Zygmunta Kałużę, prezes Zarządu Okręgu Rzeszowskiego PZF,

Politechnika Rzeszowska wraz z Zarządem Okręgu Rzeszowskiego Polskiego Związku Filatelistów zorganizowała Krajową Wystawę Filatelistyczną pt. „Nauka – Technika – Przemysł. Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego”. Wydarzenie było realizowane w ramach obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza.

Filatelistyka stanowi istotne narzędzie do prezentacji nie tylko wartości kulturalnych i historycznych, lecz także innych aspektów, np. naukowych. Eksponaty filatelistyczne mogą bowiem uzupełniać specjalistyczną wiedzę z danej tematyki życia codziennego. Dawniej to właśnie znaczki pocztowe były często jedynym źródłem wiedzy o wynalazkach czy innowacjach, które wówczas powstawały. Prezentowały nawet nowe rozwiązania stosowane w lotnictwie, kosmonautyce, medycynie czy innych gałęziach przemysłu. Dlatego też po raz pierwszy w murach Politechniki Rzeszowskiej podjęto się próby zorganizowania wystawy filatelistycznej. Jej motywem przewodnim były zagadnienia techniczne i naukowe dodatkowo wzbogacone elementami historycznymi z życia naszego patrona. Organizacja wystawy filatelistycznej o takiej tematyce okazała się trudnym przedsięwzięciem, ponieważ niezwykle mało jest walorów filatelistycznych związanych z życiem Ignacego Łukasiewicza, również poświęconych przemysłowi naftowemu, górnictwu ropy naftowej itp.

Otwarcie wystawy

Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 23 września 2022 r. Przewodniczyli mu dr inż. Adam Masłoń, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Wystawy, prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej oraz Zygmunt Kałuża, prezes Zarządu Okręgu Rzeszowskiego PZF. W inauguracji uczestniczyły władze uczelni, przedstawiciele Poczty Polskiej, Urzędu Miasta Rzeszowa, zaproszeni goście, filateliści zrzeszeni w Polskim Związku Filatelistów, a także sympatycy znaczków pocztowych. W dniu otwarcia na zorganizowanym stoisku Poczty Polskiej stosowany był datownik okolicznościowy, a do nabycia kartka pocztowa zaprojektowana przez dr. inż. Adama Masłonia. Interesującym uzupełnieniem był katalog wystawy z artykułami przybliżającymi życiorys Ignacego Łukasiewicza.

Konkurs

Wystawa polegała na ogólnodostępnej prezentacji eksponatów i walorów filatelistycznych, które były poddawane ocenie przez Sąd Konkursowy. Na wystawie zaprezentowano 41 eksponatów tematycznych: 34 w tzw. klasie konkursowej, 1 w klasie sędziowskiej oraz 6 zbiorów pozakonkursowych, w tym 3 eksponaty o życiu Ignacego Łukasiewicza i górnictwie. Unikatowym walorem filatelistycznym, po raz pierwszy  publicznie prezentowanym, była kopia listu Ignacego Łukasiewicza z 1876 r., wysłanego z Krosna (Chorkówki) do Rzeszowa. Sąd konkursowy pod przewodnictwem Janusza Batora dokonał oceny eksponatów, wyróżniając te najbardziej znaczące i zdaniem sędziów najlepsze. Grand Prix za najlepszy eksponat wraz z dyplomem w randze złotego medalu otrzymał eksponat Ryszarda Zienkiewicza „Historia poczty Gdyni do 1939 r.” Łącznie przyznano kilkanaście wyróżnień w randze medali: 9 medali złotych, 13 medali pozłacanych, 7 medali srebrnych, 3 medale posrebrzane oraz 1 medal brązowy. Wystawę zakończył 27 września 2022 r. uroczysty Palmares, podczas którego ogłoszono wyniki oraz wręczono przyznane przez Sąd Konkursowy i Komitet Organizacyjny nagrody, dyplomy i wyróżnienia.

Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zwiedzili ją m.in. uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz mieszkańcy Rzeszowa, łącznie ponad 200 osób. Wystawa zyskała uznanie wielu osób, o czym świadczą miłe słowa skierowane pod adresem Zarządu Okręgu Rzeszowskiego PZF. Jest to też motywcja do zorganizowania kolejnej takiej wystawy na naszej uczelni, a także do reaktywacji istniejącego dawniej koła filatelistów na Politechnice Rzeszowskiej.

Partnerzy wystawy

Poczta Polska S.A., Miasto Rzeszów, Instytut Polityki Energetycznej w Rzeszowie, firma Montel z Przemyśla. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: JM Rektor Politechniki Rzeszowskiej, Marszałek Województwa Podkarpackiego i Prezydent Miasta Rzeszowa.

Patronat nad wydarzeniem

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Rektor Politechniki Rzeszowskiej, Marszałek Województwa Podkarpackiego i Prezydent Miasta Rzeszowa.