Podstrona: XXVI Konferencja Centrum Zaawansowanych Technologii „AERONET – Dolina Lotnicza” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

XXVI Konferencja Centrum Zaawansowanych Technologii „AERONET – Dolina Lotnicza”

2023-07-19 , red.  Romana Ewa Śliwa
Od lewej: prof. P. Koszelnik, prof. R.E. Śliwa,

XXVI Konferencja Centrum Zaawansowanych Technologii „AERONET – Dolina Lotnicza” odbyła się na Politechnice Rzeszowskiej i była połączona z XII Forum Współpracy Nauka-Gospodarka oraz zebraniem Rady Partnerów CZT.

Przebieg konferencji

W konferencji wzięło udział ponad 120 uczestników w tym przedstawicieli 25 przedsiębiorstw, których przywitali rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik oraz przewodnicząca Rady Partnerów CZT „AERONET – Dolina Lotnicza” prof. dr hab. inż. Romana Ewa Śliwa. W wydarzeniu uczestniczyli także studenci zrzeszeni w kołach naukowych Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

Konferencja została podzielona na panele tematyczne m.in. nt. realizacji projektów badawczo-rozwojowych dotyczących współpracy nauki i przemysłu lotniczego oraz innych pokrewnych branż gospodarki. W panelach dyskusyjnych wzięli udział przedstawiciele: Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa w Warszawie, IMP PAN w Gdańsku, IPPT PAN w Warszawie, Politechniki Częstochowskiej, Politechniki Lubelskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Warszawskiej,  Doliny Lotniczej, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przy koordynacji Politechniki Rzeszowskiej.

Ważnym elementem konferencji było uczestnictwo i prezentacje przedstawicieli studenckich kół naukowych: EUROAVIA Rzeszów działającego na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, Solar Plane z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz SAE AeroDesign z Politechniki Warszawskiej.

Forum Współpracy Nauka–Gospodarka

Tradycyjnie, w ramach konferencji odbyło się XII Forum Współpracy Nauka–Gospodarka. Sektor gospodarki był reprezentowany przez 25 firm, których przedstawiciele są zainteresowani różnymi formami współpracy z sektorem nauki, w tym realizacją projektów z jednostkami naukowymi CZT AERONET DL. Uczestniczyli oni również w pracach Grup Roboczych CZT, gdzie rozważano koncepcje nowych projektów i uczestnictwa w konsorcjach projektowych.

Wyniki wspólnych opracowań projektowych oraz planów ich przygotowania zaprezentowano w ramach Grup Roboczych: „Projektowanie i badanie konstrukcji oraz napędów lotniczych” (przewodniczący dr hab. inż. Andrzej Majka, prof. PRz), „Teleinformatyka lotnicza i systemy awioniczne (przewodniczący dr hab. inż. Tomasz Rogalski, prof. PRz), „Współczesne procesy inżynierii materiałowej i inżynierii powierzchni” (przewodniczący dr hab. inż. Andrzej Nowotnik, prof. PRz), „Nowoczesne techniki wytwarzania w przemyśle lotniczym” (przewodnicząca prof. dr hab. inż. Romana Ewa Śliwa) oraz „Aerodynamika” (przewodniczący prof. dr hab. inż. Piotr Doerffer).