Podstrona: [PREZENTACJA] Zapraszamy do odwiedzenia wystawy „Ignacy Łukasiewicz (1822–1882) w dokumentach Archiwum Państwowego w Rzeszowie” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2017-04-24 , red.  Artur Polakiewicz
kategoria: Nauka, Wydarzenia

Pomysłodawcą i autorem wystawy o patronie PRz jest dr hab. Grzegorz Zamoyski, prof. PRz, pracownik Katedry Nauk Humanistycznych WZ. Dzięki współpracy z Archiwum Państwowym w Rzeszowie uzyskał on szereg dokumentów poświadczających związki Ignacego Łukasiewicza z naszym miastem. Wśród archiwalnych pism znalazły się m.in.: mapy (1841), pieczęcie z herbem Rzeszowa, dokumenty podpisane przez cesarza Ferdynanda I (1838), dokumenty wyceny i zakupu domu rodzinnego Łukasiewiczów, płaconych podatków oraz dowód zapłaty za dostawę nafty do Rzeszowa z rafinerii w Bóbrce (1870). Ponadto można się zapoznać z ocenami Ignacego Łukasiewicza z czasów nauki w gimnazjum w Rzeszowie (1832–1836), obejrzeć współcześnie wykonane zdjęcia budynków, w których pracował i mieszkał farmaceuta, oraz fotografie nagrobka i tablic upamiętniających działalność patriotyczną pioniera przemysłu naftowego.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy (hol główny budynku V, obok lampy Ignacego Łukasiewicza). Ekspozycja jest związana z konferencją naukową „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, którą organizują: Katedra Ekonomii Wydziału Zarządzania PRz, Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza oraz Studenckie Koło Naukowe „Eurointegracja”.