Podstrona: Zawody szybowcowe Pribina Cup 2018 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Zawody szybowcowe Pribina Cup 2018

2018-04-18
Zawody szybowcowe Pribina Cup 2018

Od 30 marca do 7 kwietnia w Nitrze na Słowacji odbyły się międzynarodowe zawody szybowcowe Pribina Cup 2018, w których udział wzięli studenci Politechniki Rzeszowskiej - Marek Niewiadomy, Wojciech Wojtaczka oraz Kamil Bojarski.

Konkurencje były rozgrywane w górskim terenie, dzięki czemu studenci mogli dodatkowo doszlifować swój lotniczy warsztat. - Niestety pogoda tym razem nie dopisała i zostały rozegrane tylko 2 ważne konkurencje. Zbyt mocny wiatr i słabe noszenia termiczne powodowały wiele problemów podczas pokonywania tras tych wyścigów – relacjonuje Wojciech Wojtaczka. Większość reprezentantów z 14 krajów kończyła swój lot w jednym z licznych słowackich pól uprawnych z powodu braku możliwości dolotu do mety nad lotniskiem w Jankovcach.

Trudne doświadczenia zdobyte podczas tegorocznych zawodów na pewno zaprocentują w przyszłości i pozwolą osiągać co raz lepsze wyniki w kolejnych imprezach tej rangi. Dzięki specyficznemu ukształtowaniu terenu, nasi piloci mogli wykorzystywać noszenia termiczne, żaglowe oraz falowe. Szczególnie te ostatnie są praktycznie niespotykane podczas zawodów organizowanych w Polsce. Pomimo tych przeciwności losu, udało im się pozwiedzać z powietrza wzgórza Małej Fatry, pasma Tribca, czy niziny południowej Słowacji. Zdobią je tam złote już o tej porze roku pola rzepaku, rozciągające się aż do granicy z Węgrami, charakterystycznie zaznaczonej majestatycznie wijącym się Dunajem.

Ostatecznie najwyżej uplasował się Wojciech Wojtaczka latający w klasie 15 m na szybowcu Discus 2a zajmując 5. miejsce w klasyfikacji generalnej. Marek Niewiadomy, w tej samej klasie zajął miejsce 19 (Discus 2a), a startujący w klasie Club Kamil Bojarski był 28. Wojtek i Marek są studentami na specjalności awionika, a Kamil jest studentem pilotażu.

Zdjęcia pochodzą z: elfo.sk,  zbiorów prywatnych Wojciecha Wojtaczki oraz pana Artura Łończuka.