Podstrona: Zebranie Sekcji Biomechaniki Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Zebranie Sekcji Biomechaniki Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk

2017-10-18
kategoria: Nauka
Zebranie Sekcji Biomechaniki Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk

Na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej 13 października br. odbyło się zebranie członków Sekcji Biomechaniki Komitetu Mechaniki PAN. Jego organizatorem była dr hab. Anna Kucaba-Piętal, prof. PRz, kierownik Zakładu Mechaniki Płynów i Aerodynamiki.

Do zadań Sekcji należą m.in.: integracja środowiska biomechaników polskich, prezentowanie osiągnięć ośrodków naukowych w dziedzinie biomechaniki oraz inżynierii biomedycznej na konferencjach i seminariach oraz zachęcanie naukowców do podejmowania nowatorskich badań naukowych.

Przybyłych gości powitali: prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik, dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp oraz prodziekan Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej dr Sławomir Wolski. Zebranie prowadziły dr hab. Anna Kucaba-Piętal, prof. PRz oraz prof. dr hab. Ewa Majchrzak – przewodnicząca Sekcji Biomechaniki.

Podczas części naukowej zebrania odbyło się seminarium „Wybrane zagadnienia diagnostyki i rehabilitacji”. Dr Sławomir Wolski (PRz) przedstawił odczyt Wykorzystanie fal mechanicznych w terapii i diagnostyce medycznej, dr hab. Janusz Cwanek, prof. WSIiZ (WSIiZ) mówił o produktach zużycia endoprotez Wellera. Dr hab. Anna Kucaba-Piętal, prof. PRz (PRz) wygłosiła referat Wpływ mikrostruktury na własności reologiczne płynów biologicznych – wykorzystanie w diagnostyce chorób, a dr inż. Jacek S. Tutak (PRz) – Rozwiązania mechatroniczne wspomagające rehabilitację kończyny górnej.

Zaproszeni goście mieli również okazję zwiedzić Laboratorium Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji w Katedrze Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji (prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp) oraz Laboratorium Robotyki Przemysłowej w Katedrze Mechaniki Stosowanej i Robotyki (dr hab. inż. Andrzej Burghardt, prof. PRz). Zapoznali się tam z częścią badań realizowanych na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

Jacek S. Tutak