Podstrona: Absolutny traker laserowy Leica AT960 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Absolutny traker laserowy Leica AT960

2022-03-30
, red.  Dariusz Szybicki, Andrzej Burghardt
Absolutny traker laserowy Leica AT960,

W Laboratorium Robotyki Przemysłowej Katedry Mechaniki Stosowanej i Robotyki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa znajduje się jedno z najnowocześniejszych w Polsce stanowisk zrobotyzowanych składające się z robotów przemysłowych ABB IRB2400, ABB IRB 140 oraz pozycjonera IRBPA250. Teraz zyskało nowy sprzęt, jakim jest absolutny traker laserowy Leica AT960 wraz z wyposażeniem za kwotę blisko 1 mln zł.

Zaawansowane zrobotyzowane stanowisko, analogiczne do stosowanych w przemyśle, które już posiada kontrolę siły, skaner 2D, chwytaki oraz elektrowrzeciono, zyskało nowe możliwości. Zakupiony traker laserowy to kompletne rozwiązanie 6DoF o sześciu stopniach swobody służące do sondowania, skanowania, zautomatyzowanej kontroli i pomiarów reflektorowych. Doposażenie stanowiska zrobotyzowanego w traker laserowy zamienia robota we współrzędnościową maszynę pomiarową i zapewnia bardzo dokładną obróbkę.

Zakupione urządzenie może być stosowane zarówno na stanowisku zrobotyzowanym, jak i poza nim. Może przeprowadzać wiele różnorodnych zadań pomiarowych – od kontroli w laboratorium jakości po kontrolę na linii produkcyjnej, w fabryce lub bezpośrednio w miejscu pracy, oferując użytkownikom właściwe narzędzie do realizacji każdego wyzwania metrologicznego. Istniejący sprzęt pozwala realizować zaawansowane projekty dla otoczenia społeczno-gospodarczego i firm regionu. Dzięki nowym rozwiązaniom możliwość współpracy z przemysłem jest jeszcze większa.

Ten unikatowy sprzęt został zakupiony w ramach projektu RID (Regionalna Inicjatywa Doskonałości). Przedmiotem ministerialnego konkursu RID jest finansowanie projektów badań naukowych, prac rozwojowych, których realizacja ma służyć intensywnemu rozwojowi wyróżniających się w regionie uczelni. Politechnika Rzeszowska dzięki otrzymanym funduszom ma rozwijać swój potencjał badawczy.