Podstrona: Interaktywna słonecznie aktywna ściana termoizolacyjna z funkcją grzewczą (ISAS) / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2022-07-04
, red.  Marta Jagiełowicz
dr inż. Jerzy Szyszka,

Projekt pt. „Interaktywna słonecznie aktywna ściana termoizolacyjna z funkcją grzewczą (ISAS)” autorstwa dr. inż. Jerzego Szyszki z Katedry Budownictwa Ogólnego na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury został wyróżniony na Międzynarodowych Targach wynalazków INTARG® 2022 złotym medalem oraz nagrodą „Award of The First Institute Researchers and Inventors (I.R.I.)”.

Projekt „Interaktywna, słonecznie aktywna ściana termoizolacyjna z funkcją grzewczą (ISAS)” uzyskał dofinansowanie w ramach drugiego naboru grantów Podkarpackiego Centrum Innowacji. ISAS jest rodzajem zewnętrznej ściany, która może mieć szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej czy przemysłowym. W odróżnieniu od ścian wykonanych tradycyjną technologią, która minimalizuje wymianę ciepła między budynkiem i środowiskiem zewnętrznym, interaktywna słonecznie aktywna ściana posiada selektywny opór termiczny. Dzięki temu, reagując interaktywnie na zewnętrzne warunki klimatyczne, zimą zabezpiecza przed stratami ciepła analogicznie do ścian tradycyjnych, a w sytuacji dostatecznego promieniowania słonecznego umożliwia odzysk ciepła w efekcie fototermicznej konwersji. W zależności od zastosowanej masy termicznej ściana może oddawać zaabsorbowane ciepło także po zachodzie słońca aż do kolejnego dnia, dogrzewając przyległe do niej pomieszczenie. Dzięki wykorzystaniu selektywnego oporu termicznego latem ISAS posiada zdolność do obniżenia własnej temperatury w porze nocnej.

Badania efektywności energetycznej ściany były prowadzone w Katedrze Budownictwa Ogólnego w komorze badawczej w warunkach polowych oraz w specjalnie zaprojektowanym stanowisku symulacyjnym. Przeprowadzenie symulacji funkcjonowania termicznego ściany z wykorzystaniem teorii planowania eksperymentu umożliwiło opracowanie matematycznego modelu zależności efektywności energetycznej od zmiennych warunków środowiskowych. Jest to narzędzie do predykcji bilansu cieplnego ISAS. Przeprowadzone badania potwierdziły założenia teoretyczne rozwiązania, na które dr inż. Jerzy Szyszka otrzymał dwa patenty. Autor planuje rozwój projektu w kierunku zdolności ISAS do letniego chłodzenia przez intensyfikację zjawiska radiacyjnej wymiany ciepła.