Podstrona: Publikacja naukowców z Wydziału Chemicznego wyróżniona w prestiżowym specjalistycznym czasopiśmie naukowym / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2022-03-21
, red.  Anna Worosz
Dr Joanna Nizioł,

Publikacja autorstwa dr Joanny Nizioł oraz prof. dr. hab. inż. Tomasza Rumana, naukowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej, została wyróżniona w prestiżowym specjalistycznym czasopiśmie naukowym. Publikacja „Metabolomic and elemental profiling of human tissue in kidney cancer” była drugą 2021 r. najczęściej czytaną pracą w czasopiśmie „Metabolomics” (vol. 17, artykuł nr 30).

Czasopismo

„Metabolomics” to recenzowane czasopismo naukowe o współczynniku impact factor 4.290 (100 pkt MEiN), wydawane od 2005 r. przez Springer Publishing (USA), którego redaktorem naczelnym jest Profesor Roy Goodacre z Uniwersytetu w Liverpoolu. Od kilku lat co roku czasopismo wyróżnia dwa najlepsze oryginalne artykuły naukowe oraz dwie prace o charakterze przeglądowym. Artykuł naukowców z Politechniki Rzeszowskiej został wybrany spośród ponad stu publikacji przesyłanych co roku do tego czasopisma.

Publikacja naukowców z PRz

Badania dr Joanny Nizioł oraz prof. Tomasza Rumana opisane w publikacji „Metabolomic and elemental profiling of human tissue in kidney cancer” obejmowały poszukiwanie potencjalnych biomarkerów raka nerki z wykorzystaniem wielu technik analitycznych, w tym atomowej spektrometrii emisyjnej ze wzbudzeniem w plazmie indukowanej (ICP-OES), spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR) oraz spektrometrii mas z laserową desorpcją/jonizacją (LDI MS). Wyniki badań uzyskane dla pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem nerki analizowano z zastosowaniem zaawansowanych technik statystycznych.

Praca zawiera wyniki LDI MS opartych na metodach z użyciem nanocząstek metalicznych, opracowane w całości przez zespół prof. Tomasza Rumana. Wyniki zawarte w tej publikacji są rezultatem międzynarodowej współpracy pracowników Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej z naukowcami z USA (dr Valérie Copié, Brian P. Tripet, Montana State University) oraz Brazylii (Leonardo B. Nogueira i Katiane O. P. C. Nogueira, UFOP, Ouro Preto), a także z wiodącą grupą polskich lekarzy chirurgów-urologów (Krzysztof Ossoliński, Anna Ossolińska oraz Tadeusz Ossoliński, SP ZOZ w Kolbuszowej).

Rak nerki jest jednym z najczęściej diagnozowanych i najbardziej śmiertelnych nowotworów układu moczowego. Mimo postępów w leczeniu żaden konkretny biomarker nie jest obecnie używany w rutynowej praktyce klinicznej. Celem badań jest znalezienie oraz opracowanie struktury nowych, małocząsteczkowych markerów nowotworowych raka nerki, które ułatwiłyby wczesne wykrycie raka, i umożliwiłyby monitorowanie skuteczności leczenia.

Publikacja powstała dzięki dofinansowaniu NCN w ramach grantu OPUS 2016/23/B/ST4/00062.