Podstrona: Nowe doktoraty w nowych dyscyplinach na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Nowe doktoraty w nowych dyscyplinach na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa

2016-12-19 , red.  Artur Polakiewicz
kategoria: Nauka
Nowe doktoraty w nowych dyscyplinach na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa

W bieżącym roku Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej otrzymał prawo do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych w dwóch dyscyplinach – inżynierii materiałowej oraz inżynierii produkcji. Od grudnia br. Wydział ma już swoich pierwszych doktorów tych dyscyplin.

Pracę doktorską z zakresu inżynierii materiałowej jako pierwszy na Politechnice Rzeszowskiej obronił dr inż. Dariusz Sojka. Jego rozprawa napisana pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Jana Sieniawskiego, kierownika Uczelnianego Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego PRz, dotyczyła oceny jakościowej i ilościowej wtrąceń niemetalicznych w stopach metali metodą spektrometrii emisyjnej ze wzbudzeniem iskrowym. Nowo mianowany doktor jest przedstawicielem przemysłu.

Pierwszą na PRz pracę doktorską z inżynierii produkcji obronił dr inż. Łukasz Przeszłowski. Jego rozprawa była poświęcona  analizie i doborowi parametrów szybkiego prototypowania kół zębatych w procesie laserowego spiekania proszków metali. Promotorem był prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik, kierownik Katedry Konstrukcji Maszyn PRz. Dr inż. Przeszłowski jest pracownikiem tej katedry.

Uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria produkcji Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej otrzymał 21 marca br. 25 kwietnia br. zyskał kolejne uprawnienie – do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa. Posiadanie dziesięciu uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora pozwoliło Politechnice Rzeszowskiej na uzyskanie statusu uniwersytetu technicznego. Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa ma także prawo do nadawania stopni doktora w dyscyplinach budowa i eksploatacja maszyn oraz mechanika.

Przyznając Wydziałowi te uprawnienia, Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów brała pod uwagę m.in. poziom działalności naukowej jednostki oraz liczbę zatrudnionych w niej osób z tytułem profesora lub ze stopniem doktora habilitowanego.

KH